Ilość dostępnej pamięci operacyjnej bez wątpienia ma wpływ na szybkość ładowania wielu aplikacji, a także na ogólną wydajność działania każdego laptopa. Być może właśnie dlatego wiele osób dysponujących sprzętem starszej generacji, chcąc przyspieszyć swój komputer, decyduje się właśnie na dokupienie dodatkowych kości pamięci. W przypadku komputerów sprzed 2007 roku będzie to zapewne pamięć RAM DDR2, w przypadku nieco nowszego sprzętu, będzie to już zapewne pamięć w standardzie DDR3 lub DDR4. A jaka jest dzisiejsza optymalna ilość pamięci RAM dla komputera średniej klasy?

Warto pamiętać, że zalecana liczba pamięci operacyjnej zmienia się w czasie. W przypadku starszych systemów operacyjnych i pierwszych komputerów z serii Pentium, takim zalecanym minimum było zaledwie 4-32MB RAM. Kolejne wersje komputerów, które pracowały już na systemie operacyjnym Windows XP, do płynnego działania wymagały znacznie większej ilości pamięci, bo aż 128MB pamięci RAM DDR2. Współcześnie, przy nowych wersjach systemu operacyjnego Windows w wersji 7 i nowszych, takim zalecanym minimum są 4GB pamięci RAM w standardzie DDR3 lub DDR4. Jak widzimy, postęp związany ze wzrostem ilości pamięci wykorzystywanej przez komputery jest ściśle związany z potrzebami kolejnych wersji systemów operacyjnych. Jeśli zatem chcesz na starszym modelu laptopa zainstalować nowszą wersję systemu operacyjnego, z całą pewności będziesz potrzebował dokupić dodatkową kość pamięci operacyjnej. W przypadku starszych laptopów, będzie to zapewne pamięć RAM DDR2, a w przypadku nowszych modeli laptopów, pamięć RAM DDR3.

Warto pamiętać, że sugerowane 4GB RAM DDR3 to ilość pamięci potrzebna dla statystycznego użytkownika, który laptop używa do przeglądania stron internetowych czy obsługi prostych aplikacji biurowych. Jeśli użytkownik laptopa zamierza grać w nowe wersje gier komputerowych lub gdy zajmuje się obróbką materiałów wideo, wtedy tej pamięci potrzebować będzie znacznie więcej. W takim przypadku rozbudowa starszego modelu komputera o pamięć RAM DDR2 może nie mieć już większego sensu, ponieważ jest to pamięć zdecydowanie mniej wydajna od nowych pamięci w standardzie DDR3, nie wspominając już o pamięciach wykonanych w standardzie DDR4.