Z dniem 1 kwietnia wprowadzone zostały w życie nowe zasady dotyczące odliczania i rozliczania VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi oraz innymi pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie do 3,5 tony.
Odliczanie Vat od samochodu osobowego jest możliwe w 50% w przypadku samochodów wykorzystywanych jednocześnie do działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych. 100% odliczenie Vat od zakupionego samochodu dotyczy aut, które będą wykorzystywane jedynie do prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto możliwe jest również odliczenie pełnej stawki podatku Vat w przypadku określonego rodzaju aut. W ramach przepisów uzupełniających pojawiła się lista samochodów z pełnym i 50% odliczeniem podatku vat. pełne odliczenie możliwe jest po złożeniu druku Vat-26. Druk ten będzie służył zgłoszeniu lub też aktualizacji wykorzystywanych pojazdów oraz celów na jakie mają być one przeznaczone.
W przypadku gdy odliczenie vat od samochodu osobowego wynosi  50% będzie można odliczyć także podatek od towarów i usług w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych samochodu. Na możliwość odliczenia połowy vat od paliwa przedsiębiorcy będą musieli poczekać co najmniej do 1 lipca 2015 roku.