Naszą codziennością i rzeczą tak oczywistą wydaje się stałe zasilanie energią elektryczną, że często nawet nie wyobrażamy sobie, jak mogłoby wyglądać nasze życie gdyby jej zabrakło. W Polsce w wyniku przeróżnych zjawisk pogodowych, takich jak orkany, wichury, śnieżyce czy huragany, dochodzi do zrywania kabli sieci elektrycznej, co powoduje awarie i brak prądu. Obecnie w naszym kraju skala wyłączeń prądu sięga 350 minut rocznie w przeliczeniu na jednego odbiorcę. Na pewnych obszarach niejednokrotnie ten czas ulega wydłużeniu nawet do tygodnia.Szczególnie dotkliwe bywają takie przerwy w dostawie elektryczności zimą gdy na dodatek system ogrzewania domu nie może pracować bez zasilania elektrycznego. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie w awaryjne urządzenie do produkcji prądu.

Alternatywne źródło energii

Agregat z silnikiem diesela

Długotrwały brak dostępu do energii elektrycznej może spowodować poważne straty w gospodarce oraz znacznie utrudnić codzienne życie.Dlatego powinniśmy zaopatrzyć swoje gospodarstwo domowe w agregat prądotwórczy, który zapewni nam dostęp do energii w chwilach przerwy w dostawach prądu. Generatory owe mają zastosowanie nie tylko w domu. Szczególnie są wykorzystywane w miejscach gdzie urządzenia elektryczne muszą działać bez przerwy między innymi lotniska, szpitale gdzie potrzebny jest ciągły dostęp do energii elektrycznej, w celu utrzymania stałej pracy aparatury podtrzymującej życie pacjentów. Wiele przedsiębiorstw, firm i zakładów przemysłowych również korzysta z zastosowania agregatów prądotwórczych. Wybierając urządzenie do generowania prądu należy wziąć pod uwagę jego zastosowanie, inne będzie w domach jednorodzinnych, a inne w firmie. Najważniejszym elementem jest wybranie odpowiedniej mocy agregatu, w zależności od zapotrzebowania odbiorników, które będą zasilane. Należy ustalić zapotrzebowanie na moc każdego z nich , pomoże nam w tym etykieta znajdująca się na urządzeniu. Następnie trzeba zsumować moce odbiorników i wybrać agregat prądotwórczy o mocy wyższej od łącznego zapotrzebowania, na wypadek przyłączenia dodatkowych urządzeń. Powinniśmy również wybrać sposób, w jaki będzie uruchamiany. Są takie możliwości : ręcznie- linką lub kluczykiem oraz za pomocą automatyki SZR. Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się agregat musi być dostosowane do określonych obowiązujących przepisów bhp. Musi mieć konkretne wymiary oraz posiadać odpowiedni system wentylacji na odprowadzenie spalin. Należy również spełnić warunki przyłączeniowe, ustalone przez operatora systemu dystrybucyjnego i uzyskać jego pozwolenie na podłączenie agregatu. Agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla wyposażone są w silniki spalinowe, których zadaniem jest czynna produkcja energii. Charakteryzują się one doskonałą wydajnością i wytrzymałością oraz oszczędnością. Niskie spalanie to istotna cecha silników wysokoprężnych diesla, przykładowo mogą spalać 1,2 litra ropy na godzinę pracy agregatu z silnikiem jednocylindrowym w cyklu średnim. Silnik agregatu prądotwórczego diesla jest trwały i solidny, dzięki temu, że jest wyposażony w panewki korbowodowe, centralną pompę oleju, korbowody są odkuwane, a jednostka jest ciężka i solidna.

Specyfikacja urządzeń do generowania prądu

Spośród agregatów prądotwórczych z silnikiem diesla wyróżniamy generatory jednofazowe i trójfazowe w wersji niewyciszonej lub w wersji zabudowanej- wyciszonej. Agregaty prądotwórcze produkowane są w szerokim zakresie mocy znamionowych, od kilku kW do kilku MW. Dostępnych jest wiele rozwiązań, np. rodzaj silnika napędowego, czyli będą to: agregaty benzynowe o mocy od 12-15 kW i wysokoprężne diesla od kilku kW do kilku MW oraz rodzaj prądnic (agregaty jednofazowe do 10 kW w wykonaniu asynchronicznym i trójfazowe od kilku kW do kilku MW w wykonaniu jako synchroniczne). Do wyboru jest również sposób zabudowy, rodzaj sterownika i czas rozruchu. Najwyższą jakością cechują się agregaty napędzane silnikami diesla z prądnicami synchronicznymi o określonej prędkości 1500 obr./min., które chłodzone są cieczą. Zwrócić należy również uwagę jaka jest klasa wykonania generatora, to jest: G 1, G 2, G 3, G 4, która informuje o napięciu, jakie wytwarza dany agregat . Decyduje ona o tym jaką grupę odbiorników agregat może zasilać. Do zasilania urządzeń elektronicznych powinno się stosować agregat klasy nie niższej niż G 2. Przed zakupem warto przemyśleć swoje potrzeby i porównać je z ofertą sklepu internetowego https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Przenosne_Z-silnikiem-diesla-163.html. Agregat z silnikiem diesla wyposażony jest w silnik spalinowy, generator z układem automatycznego wzbudzania, regulator prędkości obrotowej oraz napięcia generatora, układ sterowania, automatyki SZR (opcjonalnie) i rozruchu, system monitorujący pracę agregatu, rozdzielnię i aparaturę łączeniową. Przy zakupie agregatu powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na jakość danego urządzenia w stosunku do jego ceny. Generatory prądotwórcze z silnikiem diesla od lat znajdują się w czołówce niezawodnych urządzeń. Stosuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w instytucjach publicznych oraz firmach. Są znakomitym, zastępczym źródłem energii w chwilach braku dostawy prądu.