Bezsenność jest coraz częściej spotykanym problemem, zarówno u osób starszych, u których jest to poniekąd naturalne, jak i młodszych, na które działają czynniki fizjologiczne lub psychicznie. W każdym przypadku, niezależnie od jego przyczyny jest to bardzo uciążliwa przypadłość, ponieważ zdrowy sen jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu na co dzień. Dlatego tak wielu ludzi czeka na skuteczny lek na bezsenność, który rozwiąże ich wszystkie problemy. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego leku, są jednak takie, które działają w większości mniej skomplikowanych przypadków i są dobrą alternatywą dla otępiającej farmakologii – taka jest na przykład melatonina, która działa o wiele łagodniej, a na drugi dzień nie powoduje skutków ubocznych.

melatoninaCzym jest melatonina?

Melatonina to inaczej hormon snu, który wydzielany jest przez znajdujący się w mózgu gruczoł, szyszynkę. Wydzielanie melatoniny różni się w ciągu dni, i od tych różnic w jej stężeniu we krwi zależy nasz dobowy rytm aktywności i snu. Na produkcję melatoniny w dużym stopniu wpływa światło, w ciemnościach jest jej najwięcej, a gdy robi się jasno, jej produkcja zostaje wstrzymana. Najwięcej melatoniny wydziela się w godzinach między 24 a 3 w nocy, wtedy też nie powinniśmy utrzymywać aktywności, jeśli nie chcemy mieć problemów z zasypianiem.

Zauważalna różnica w wydzielaniu melatoniny nadchodzi z wiekiem i ze starzeniem się organizmu. Już po czterdziestym roku życia często widać różnicę w jakości snu. Wtedy też pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarzy po leki na bezsenność.

Różnica między melatoniną a tradycyjnymi lekami

Typowe leki na sen mogą na początku zachwycać – bo rzeczywiście zapada się po nich w sen dużo szybciej i śpi się dłużej. Jednak ich poważną wadą jest to, że taki sen jest pozbawiony fazy REM, w której to pojawiają się marzenia senne oraz regeneruje się układ nerwowy a także organizowana jest pamięć. Warto więc pamiętać, że tabletki nasenne nie dają wartościowego snu, a co gorsza, mogą też uzależniać. Melatonina z kolei działa znacznie łagodniej i daje zdrowy sen z fazą REM i pełną regeneracją.

Więcej informacji na temat melatoniny można dowiedzieć się na stronie: http://www.melatonina.pl/