Alufelgi już same w sobie wyglądają niezwykle efektownie. Ich wygląd można jednak dodatkowo poprawić dzięki polerowaniu. Uzyskana w ten sposób powierzchnia będzie odznaczała się głębokim połyskiem, który wyróżni Twój samochód spośród innych pojazdów przemieszczających się po drogach.

W WARSZTACIE CZY SAMODZIELNIE?

Niemal każdy warsztat blacharsko-lakierniczy oferuje polerowanie felg aluminiowych. Rzecz w tym, że koszt usługi nie jest niski. Zwykle za polerowanie kompletu czterech felg, trzeba zapłacić ok 600 zł. Koszt ten można znacząco zredukować, decydując się na samodzielne wykonanie tej czynności. Polerowanie felg aluminiowych nie jest specjalnie skomplikowane i poradzi sobie z tym każdy, kto posiada choćby podstawowe zdolności manualne.

PRZYGOTOWANIE

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy felgi aluminiowe, które posiadamy, nadają się do polerowania. Chropowatość niektórych stopów aluminium sprawia bowiem, że uzyskanie satysfakcjonującego efektu jest niemożliwe. Informacje na ten temat można bez problemu znaleźć w Internecie. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy przystąpić do przygotowania obręczy poprzez jej dokładne oczyszczenie.

POLEROWANIE

Samo polerowanie rozpoczynamy od usunięcia lakieru. Niektóre felgi aluminiowe lakierowane są jedynie warstwą bezbarwną, której usunięcie jest dość proste. Inne natomiast zostały zabezpieczone podkładem, lakierem właściwym i bezbarwnym. W obu przypadkach możemy zdecydować się na mechaniczne lub chemiczne usuwanie powłoki. Pierwsza opcja jest dość trudna i czasochłonna, lepiej zatem zdecydować się na użycie specjalnych środków chemicznych.

Następnie przystępujemy do szlifowania powierzchni felgi przy użyciu papieru ściernego. Możemy to zrobić ręcznie lub maszynowo. Pamiętaj o stopniowym zwiększaniu gradacji papieru. Ostatni etap to polerowanie. Tutaj również możemy użyć elektronarzędzi, jednak warto wykonać tę czynność ręcznie. Co będzie potrzebne? Kawałek filcu i pasta polerska. Polerowanie jest czasochłonne, jednak efekt wart jest wysiłku.