Komputeryzacja wielu segmentów rynku odzwierciedliła się nie tylko w dążeniu do uproszczenia konkretnych procesów, ale także, jeśli chodzi o wymagania sprzętowe. Urządzenia oraz procesy zostały zautomatyzowane, jednak konieczne w tym przypadku staje się sterowanie nimi za pomocą specjalnych procesorów. Tematem dzisiejszego artykułu będzie komputer panelowy, czyli uniwersalne urządzenie sterujące, dzięki któremu człowiek komunikuje się z maszyną i jest w stanie sprawować pełną kontrolę nad większością procesów czy to wirtualnych, czy rzeczywistych.

Uniwersalne komputery o wielu zastosowaniach

Z komputera panelowego korzysta się głównie w przemyśle, gdzie używany jest, jako urządzenie sterujące dla maszyn. Sprawdzą się również jako multimedialne panele w różnego rodzaju punktach usługowych, centrach handlowych itp. Dobrym przykładem komputera panelowego są np. punkty informacyjne w galeriach, gdzie można szybko sprawdzić, w którym miejscu znajdują się konkretne sklepy. Programowanie komputera panelowego daje bardzo duże możliwości, dlatego jego użytkowanie staje się praktycznie nieograniczone. Standardowe interfejsy PC mają podobna moc obliczeniową do komputerów, które posiadamy w naszych domach. Istnieją różne mniej i bardziej zaawansowane wersje, które pozwolą dostosować zakres działań w zależności od tego, z jakimi urządzeniami mają współpracować.

Trwała budowa i łatwa obsługa

Jeżeli chodzi o wersję komputera panelowego przeznaczoną do pracy w zakładach przemysłowych, laboratoriach, hutach itp., to oprócz systemów związanych z pracą, ważne są jeszcze parametry techniczne związane z wytrzymałością i budową takiego urządzenia. Komputer panelowy przeznaczony do obsługi urządzeń w takich miejscach musi być odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, wyziewów, szkodliwych substancji, pyłu, pary wodnej itp. Dodatkowo ważne jest również to, aby sam interfejs był intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dotykowe ekrany muszą oferować duże wizualnie i łatwe w kliknięciu przyciski, ponieważ bardzo często tego typu komputer panelowy będzie obsługiwany przez osoby ubrane w rękawice oraz strój ochronny. komputer panelowyPanele wykorzystuje się w głównej mierze do sterowania, aczkolwiek mogą mieć również funkcje wizualizacyjne. Przykładowo w przemyśle komputer panelowy może na bieżąco podawać konkretne parametry lub statystyki dotyczące produkcji. W sprzedaży może sprawdzić się idealnie, jako dostawca informacji na konkretne tematy, terminal przy kasie, barze itd. Komputer panelowy to urządzenie, które zrewolucjonizowało wszystkie wymienione dziedziny, zapewniając pracownikom oraz klientom łatwiejszy dostęp do cyfrowej obsługi poszczególnych procesów.