Dzięki rozwojowi nowych technologii informatycznych i powszechnej dostępności do coraz szybszego Internetu, wielu współczesnych przedsiębiorców rezygnuje z usług tradycyjnych biur rachunkowych, wybierając tzw. księgowość internetową. Czym jest ten rodzaj księgowości i jak można z niego skorzystać?

Co to jest księgowość internetowa?

rozliczenia podatkoweTo rodzaj usług księgowych realizowanych za pośrednictwem przygotowanej do tego celu platformy internetowej. Do skorzystania z tego typu rozwiązania potrzebny jest jedynie komputer lub innego rodzaju urządzenie mobilne z dostępem do Internetu, wyposażone w standardową przeglądarkę internetową.

Rodzaje księgowości internetowej

Współcześnie możemy się spotkać z dwoma podstawowymi rodzajami księgowości internetowej. Pierwszy jej rodzaj to oprogramowanie komputerowe przeznaczone do samodzielnego prowadzenia firmowej księgowości, dostępne online, bez potrzeby zakupu pełnej wersji oprogramowania – korzystasz z bezpłatnej wersji takiego programu lub decydujesz się na wykupienie miesięcznego abonamentu, w ramach którego otrzymujesz dostęp do szerszego zakresu funkcjonalności. Drugi jej rodzaj to księgowość prowadzona przez tradycyjne biuro rachunkowe, ale z dostępem do internetowej platformy, za której pośrednictwem przedsiębiorca wprowadza do systemu wszystkie faktury i kontroluje aktualną sytuację finansową swojej firmy. W takiej opcji prowadzeniem wszystkich wyliczeń zajmuje się biuro rachunkowe. To ono odpowiada za przygotowanie deklaracji podatkowych, dokumentów do ZUS czy innych dokumentów potrzebnych w codziennej działalności firmy. Za tego typu usługi płaci się miesięczny abonament. Jego wysokość zależy od zakresu usług wykupionych przez przedsiębiorcę.

Księgowość internetowa do samodzielnego prowadzenia to najlepsza opcja dla najbardziej oszczędnych przedsiębiorców, którzy dysponują wolnym czasem i mają podstawową wiedzę na temat prowadzenia rozliczeń finansowych swojej firmy. Dla pozostałych osób lepszym wyborem będzie księgowość online, prowadzona przez lokalne lub ogólnopolskie biuro rachunkowe.