Wykorzystywane są one najczęściej podczas prac związanych z łączeniem kabli albo elementów montażowych. Poszczególne modele opasek biorą pod uwagę specyfikę określonych urządzeń. Daje to pewność łączenia. Na jakie elementy powinno się zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Co to jest?

Opaski zaciskowe wyposażone są w specjalny mechanizm uciskowy, który powoduje ucisk w miejscu umieszczenia opaski. Najczęściej jedna z końcówek jest węższa. Takie rozwiązanie umożliwia przemieszczenie jej przez drugą końcówkę, której zadaniem jest ściśnięcie całości. W przypadku niektórych modeli na końcach umieszczone są specjalne otworki przeznaczone na śrubki.

Rodzaje opasek, czyli jaką wybrać?

opaski zaciskoweWykorzystanie opaski uciskowej związane jest bezpośrednio z rodzaje materiału, który został użyty do jej produkcji. Każdy materiał nadaje się do innego typu zadań. Dlatego też wyróżnia się następujące:

  • opaski zaciskowe na wąż - ten rodzaj stosowany jest w przypadku montażu końcówek, a ponadto złączy w różnego rodzaju wężach przemysłowych. Wytrzymałość części mającej charakter łączeniowy przy transporcie cieczy oraz innych materiałów jest bardzo ważnym aspektem. Biorąc pod uwagę powyższe, najczęściej wykorzystywane są opaski zaciskowe metalowe. Stanowi ona gwarancję pewności łączenia. Podkreślić należy fakt, że w przypadku przesyłu cieczy metal opaski musi być właściwie zabezpieczony. Dlatego najczęściej stosowana jest opaska nierdzewna.
  • opaski zaciskowe przeznaczone do przewodów oraz kabli elektrycznych - wykorzystuje się tutaj mniejszy poziom zabezpieczeń, w związku z tym najczęściej stosuje się opaskę nylonową bądź plastikową. Pozwala na połączenie kabli w związki oraz uwzględnienie ich w różnego rodzaju elementach konstrukcyjnych. Niejednokrotnie opaski zaciskowe do kabli używane są w celu przyłączenia do nich tabliczek informacyjnych albo specjalnych osłon.
  • opaski do kołpaków - pod względem konstrukcji zbliżone są do produktów przeznaczonych do kabli elektrycznych. Przeznaczone są do montażu kołpaków samochodowych. Materiał wykorzystywany do ich produkcji to najczęściej nylon, plastik, poliamid. Taka opaska wykazuje odporność na działanie promieni UV, a także różnego typu olejów.

Poza przeznaczeniem opaski uwzględnia się również takie kwestie jak konstrukcja, wielkość, a także sposób użycia. Wyróżnia się zatem opaskę zaciskową:

  • mini - do łączenia przewodów o małej średnicy,
  • szczękową - stosowana w przemyśle, zaliczana do kategorii opasek zaciskowych stalowych,
  • sprężystą - wyposażona w mechanizm automatycznego zaciskania przy zmianie temperatury,
  • z podwójnym zamkiem - wykorzystywana w połączeniach narażonych na działanie siły odśrodkowej,
  • otwieralną - specjalny mechanizm pozwala na jej wykorzystanie więcej niż jeden raz,
  • ślimakową - stosowana zarówno w przemyśle, rolnictwie, bądź ogrodnictwie. Często ma zastosowanie przy wykonywaniu instalacji gazowych, wodnych, powietrznych, a także w motoryzacji.