Samodzielne warzenie piwa to specyficzne hobby, które w ostatnich latach wyraźnie zyskuje na popularności. Wystarczą niewielkie pieniądze, by zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który umożliwia własnoręczną produkcję piwa w dość dużych ilościach. Do takiej produkcji nie potrzeba nawet specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza gdy sięga się po gotowe mieszanki, na bazie których można przygotować praktycznie każdy rodzaj piwa. Tego typu mieszanki to tzw. brewkity. Oczywiście, jeśli ma się odrobinę wprawy, mieszankę do fermentacji można przygotować samodzielnie. Wystarczy dobrać odpowiednią dawkę chmielu, słodu lub ekstraktu słodowego, a także drożdży, dzięki którym stworzymy naprawdę unikalne piwo domowe. Przepisy na przygotowanie takiego piwa można znaleźć w sieci lub szukać ich w specjalistycznej literaturze. Nic jednak nie zastąpi chęci do eksperymentowania i poszukiwania nowych, własnych kompozycji smakowych.

Piwo domowe – przepisy

przepis na domowe piwo

Przepisów na przygotowanie domowego piwa jest całe mnóstwo. Wytrawny piwowar nie podpiera się jednak gotowcami, a szuka własnych, niepowtarzalnych smaków. Pomagają mu w tym różnego rodzaju dodatki. tj. cukier kandyzowany, łuska ryżowa lub orkiszowa, chlorek wapnia, płatki dębowe i wiele innych unikalnych substancji, które wpływają na smak i konsystencję piwa warzonego domowym sposobem. Dzięki wspomnianym dodatkom możemy kształtować smak piwa, a w niektórych przypadkach również jego moc. To bardzo pomocne, zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych piwowarów. Dzięki temu mogą oni warzyć piwa o unikalnej charakterystyce smaku. Warto podkreślić, że na smak piwa, prócz użytych do jego warzenia składników, wpływa również proces fermentacji. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim ilość dodanego cukru, jakość i ilość dodanych drożdży, a także sam proces fermentacji.

Piwo domowe – z brewkita

Jeśli brakuje Ci doświadczenia w samodzielnym skomponowaniu odpowiedniego roztworu do fermentacji, zawsze możesz sięgnąć po gotowy zestaw w postaci brewkita. To gotowiec, na bazie którego można przygotować oryginalne piwo domowe. Przepisy do przygotowania takiego piwa zwykle dołączone są do zestawu wraz z odpowiednio dobranymi do niego drożdżami. Korzystając z brewkita nie musisz martwić się o skomponowanie odpowiedniego roztworu, a jedynie o przygotowanie samego procesu fermentacji i późniejsze rozlanie piwa do butelek. Takie warzenie piwa jest wyjątkowo łatwe, a wytworzony w ten sposób trunek naprawdę smaczny. Warzenie piwa w ten sposób to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z piwowarstwem.