Jeśli nawet na czas wakacyjnych czy weekendowych wyjazdów nie potrafimy rozstać się ze swoim rowerem, powinniśmy zdecydowanie sprawić sobie bagażnik rowerowy. Ta stosunkowo niewielka inwestycja pozwoli na przewiezienie roweru lub rowerów wszędzie tam, gdzie się wybierzemy. Jaki bagażnik wybrać? Jest kilka kryteriów, którymi możemy się kierować. Między innymi szybkość i łatwość montażu, bezpieczeństwo zarówno dla rowerów, jak i samochodu. Czasami istotna będzie także cena. Przyjrzyjmy się kilku rodzajom bagażników do rowerów.

Bagażnik rowerowy na dach

rowerNajpopularniejszym rodzajem bagażników rowerowych są te zakładane na dach samochodu. Wymagają one jednak posiadania bagażnika bazowego. Do nich mocowane są uchwyty rowerowe, po jednym na każdy rower, które muszą pasować do bagażnika bazowego. Najczęściej można spotkać uchwyty na obejmy albo na tak zwane wsuwki. Ten rodzaj bagażników sprawdza się raczej przy niższych samochodach. Jeśli jednak sięganie po rower na dach nie jest dla nas wygodne, możemy spróbować innej opcji.

Bagażnik rowerowy do klapy auta

Niektórzy wybierają przewóz rowerów na klapie auta, czyli z tyłu. Rowery będą częściowo wystawać poza sylwetkę auta, ale nie powinno być to wielką przeszkodą. Na rynku są różne rodzaje bagażników, dopasowane do poszczególnych modeli aut. Brakuje niestety bagażników uniwersalnych. Nie są one także zbyt stabilne i mogą porysować samochód.

Bagażnik rowerowy mocowany do haka

Innym typem są bagażniki, które mocuje się do haka holowniczego. Łatwe w montażu, nie wpływają na szybkość i wygodę jazdy, z zamontowanymi w ten sposób rowerami można wjechać nawet do garażu. Mogą one mieć postać platform mocowanych do haka, z wyciętymi rynienkami. Zapewniają one znaczną stabilność przewożonym rowerom, są bezpieczne, nie powodują wielkich oporów aerodynamicznych, jedyną ich wadą jest w zasadzie cena.

Niezależnie od wybranego rodzaju, każdy bagażnik rowerowy będziemy musieli jakoś zamontować. Zanim się za to zabierzemy, przeczytajmy koniecznie instrukcję, która może zawierać kluczowe informacje.