Każda część stroju roboczego powinna być starannie dobrana. Ubranie robocze ma zapewniać komfort i bezpieczeństwo pracy. Nie może także krępować ruchu i utrudniać wykonywanie pracy. To także dotyczy takiego elementu, jak rękawice robocze.

Powinny być one wykonane z miękkiego, a zarazem elastycznego materiału, który chroni dłonie i nie przeszkadza podczas bardziej precyzyjnych prac. Oczywiście istnieje wiele odmian takiego elementu odzieży roboczej, jak rękawice robocze. W zależności, od pracy, jaką mamy w nich wykonywać dobieramy odpowiedni tym rękawic. Do pracy w ogrodzie, gdzie głównym ich zadaniem będzie ochrona skóry dłoni przed brudem, ziemią i lekkimi zadrapaniami wybierzemy rękawice robocze typu wampirki. Są to cienkie, nie utrudniające pracy rękawiczki z materiału powleczone po wewnętrznej stronie dłoni warstwą gumy. Podobne rękawice wybierzemy do prac malarskich, gdzie nie potrzebna jest mechaniczna ochrona dłoni, gdyż nie narażone one są na urazy.

Do cięższych prac, na przykład do prac budowlanych należy zakupić grube, skórzane rękawice z miękkimi elementami w miejscach zgięcia stawów. Takie rękawice chronią dłonie przed urazami mechanicznymi takimi jak uderzenia, czy zadrapania o beton.