W ostatnich latach cydr stał się wyjątkowo modnym napojem w Polsce. Chociaż pijano go od wieków, to jednak dopiero teraz stał się tak popularny i można już bez problemu kupić go w sklepach. Cydr, czyli niskoprocentowy napój alkoholowy powstający z przefermentowanego soku jabłkowego to orzeźwiający trunek doskonały nie tylko na gorące dni. Skąd jednak wzięła się jego nazwa?

Nazwa „cydr” wywodzi się z łaciny, a dokładnie ze słowa sicera, które oznaczało mocny, alkoholowy napój. Słowo to z kolei wywodziło się z hebrajskiego shekhar o tym samym znaczeniu. W podobnym brzmieniu przeszło prawdopodobnie w wieku XII-XIII do języka francuskiego jako cidre, a potem do języka angielskiego jako cider.

cydr

W Polsce stosowane są dwa określenia tego wyśmienitego jabłkowego alkoholu – to cydr oraz rzadziej jabłecznik. Zapiski na jego temat zachowały się także w polskiej literaturze – w książce z przepisami Krescencjusza pochodzącej z XVI wieku można spotkać się głównie z określeniem „jabłecznik”, które dzisiaj kojarzymy przede wszystkim z ciastem z jabłkami. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się słowo „cydr”.

Z kolei w języku niemieckim cydr określa się słowami Most lub Apfelwein, co tłumaczy się bezpośrednio jako wino jabłkowe, chociaż cydr i wino jabłkowe to zasadniczo dwa inne trunki. W języku hiszpańskim z kolei stosuje się słowo sidra.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych do określenia nazwy napoju alkoholowego wykorzystuje się określenie „mocny cydr”, czyli hard cider, z kolei sam cydr odnosi się do napoju bezalkoholowego, czyli apple cider, który powstaje z wyciskanych jabłek – w przeciwieństwie do soku jabłkowego jest bardziej mętny, ponieważ zawiera drobiny pulpy jabłkowej.

Zatem jeżeli wybierasz się za granicę, wiesz już, jak zamówić dla siebie cydr. Warto spróbować go w szczególności w Wielkiej Brytanii, która jest największym jego producentem, a także w Hiszpanii, Francji i Niemczech, gdzie również jest on bardzo popularny. Można tam zasmakować w wyjątkowych trunkach tego rodzaju niedostępnych w Polsce. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cydrze, koniecznie przeczytaj o nim tutaj: http://www.winodomowe.pl/Szesc-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-cydrze-news-pol-1457424213.html