Napoje alkoholowe, które są wytwarzane w domu smakują zupełnie inaczej, niż ich fabryczne odpowiedniki. Ogromną przewagą własnoręcznego przygotowywania piwa lub wina jest fakt, że można je wykonać dokładnie według własnego gustu i upodobań.
Warzenie piwa domowego zyskuje coraz większą popularność. Efektem takich domowych eksperymentów jest powstawanie bardzo małych zakładów rzemieślniczych, w których tworzone są oryginalne, wysokiej jakości piwa. Całą pracę ułatwia to, że obecnie produkcja własnego piwa jest dość prosta za sprawą udogodnień, które pozwalają przygotować trunek nawet w małej kuchni.
Istnieje wielu producentów, którzy zajmują się tworzeniem chmielowych ekstraktów pozbawionych szkodliwej chemii. To właśnie te ekstrakty są podstawą piwa domowego. Swoją przygodę z samodzielnym warzeniem najlepiej zacząć od tego typu produktów, które z powodzeniem wprowadzą w świat piwa domowego. Jedna duża puszka pozwala na przygotowanie około 45 litrów napoju, jednak wymaga to posiadania dodatkowego sprzętu (podobnie zresztą jak w przypadku wina).
Podstawą w całej pracy jest odpowiedni pojemnik do fermentacji wraz z kranikiem i rurką. Pojemnik zawsze musi być idealnie czysty, ale warto do jego mycia używać łagodnych detergentów, np. zwykłego płynu do mycia naczyń. Niektórzy idą o krok dalej i stosują wyłącznie sodę oczyszczoną lub sól, jednak ten sposób nie zawsze jest wystarczający. Zwolennicy nieco bardziej agresywnych środków wybierają silniejszą chemię, która jest stosowana w powszechnej produkcji piwa. Przy wyborze fermentatora trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na jakość jego wykonania. Plastik ma wpływ na końcowy smak trunku, a gorsze tworzywa sztuczne mogą również wydzielać toksyczne związki do cieczy. Piwo domowe robi się dla smaku i pewności, że nie ma w nim chemii, dlatego warto zainwestować w droższy, ale lepszy pojemnik. Niezbędny będzie również termometr do kontrolowania ciepła oraz odpowiednia miarka do porcjowania cukru lub glukozy w czasie butelkowania. Kolejny krok to zakup kapslownicy i kapsli, dzięki którym szczelnie zamkniemy nasze piwo domowe.
Po uwarzeniu piwo należy zabutelkować. O ile sam fermentator może być wykonany z tworzywa sztucznego (ponieważ stosunkowo krótko styka się z napojem), tak butelki zawsze muszą być wykonane ze szkła. Butelki można zebrać po imprezie lub odkupić za niską cenę w najbliższym sklepie. Same kapsle są do zdobycia w dobrze zaopatrzonym sklepie, który zajmuje się dostarczaniem sprzętu dla domowych winiarzy i piwowarów.