Uszkodzona szyba w ciągniku, zwłaszcza gdy jest to przednia szyba, to nie tylko mniejszy komfort w czasie pracy, ale także zwiększone ryzyko wypadku – ze względu na ograniczoną widoczność. Co ciekawe, wymiana uszkodzonej szyby w ciągniku Zetor, w większym stopniu nie różni się od wymiany szyby w zwykłym samochodzie osobowym. Przy odrobinie chęci, z wykorzystaniem ogólnodostępnych akcesoriów i preparatów montażowych, taką wymianę można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności odwiedzania serwisu sprzętu rolniczego.

Krok pierwszy

Na samym początku musisz zamówić nową szybę do ciągnika Zetor. Dzięki dużej popularności sprzętu rolniczego tej marki na rynku polskim, ze znalezieniem nowej szyby do ciągników Zetor, nie powinieneś mieć większego problemu. Gdy zależy Ci na obniżeniu kosztów wymiany, możesz poszukać szyby używanej. W tym przypadku nie masz jednak pewności, czy będzie to szyba wolna od uszkodzeń. Używane szyby w czasie montażu lubią pękać i decydując się na wybór tej opcji, powinieneś mieć tego pełną świadomość. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest kupno szyby fabrycznie nowej, do której można od razu dokupić odpowiednie preparaty montażowe. Jeśli masz już nową szybę do ciągnika Zetor i zdecydowałeś się na jej samodzielną wymianę, znajdź jedną osobę, która Ci w tym pomoże. Przy okazji nie zapomnij również o zaopatrzeniu się w specjalny drut z przebijakiem, który ułatwi zdemontowanie uszkodzonej szyby, a także w dodatkowe akcesoria potrzebne podczas montażu – takie akcesoria powinieneś dostać w dobrze zaopatrzonym sklepie, zajmującym się sprzedażą szyb do ciągników rolniczych.

Krok drugi

Gdy już skompletowałeś sprzęt i akcesoria potrzebne do wymiany szyby, masz również nową szybę na wymianę, możesz przystąpić do demontażu. Uszkodzoną szybę wycinasz z karoserii przy pomocy stalowego drutu. Jedna osoba operuje drutem od wnętrza, druga z zewnątrz ciągnika, co w zdecydowany sposób ułatwia sprawę. Po wyjęciu szyby należy usunąć resztki starego kleju, a następnie oczyścić i zagruntować karoserię w miejscach przyszłego montażu.

Krok trzeci

Wklejanie nowej szyby do ciągników Zetor zaczynamy od wstępnej przymiarki. Najlepiej pomóc sobie taśmą malarską – krótkie kawałki taśmy naklejamy w kilku miejscach, łącząc szybę z karoserią, a następnie rozcinamy je ostrym nożykiem. Dzięki temu później będziemy wiedzieć, jak przyłożyć szybę do karoserii. Po przymiarkach i odtłuszczeniu rantów szyby oraz karoserii, na krawędzie karoserii nakładamy warstwę kleju montażowego i wklejamy szybę – ustawiamy ją w optymalnej pozycji, w czym pomogą nam wcześniej przycięte kawałki taśmy. Później wystarczy już tylko odczekać do wyschnięcia kleju.