lampy owadobójcze maltec.plW wielu miejscach wymaga się dzisiaj wysokiej higieny oraz czystości. Do takich sfer należą przede wszystkim zakłady spożywcze, pomieszczenia przemysłu farmaceutycznego, laboratoria, hotele czy pomieszczenia gastronomiczne. Niestety, ale różnego rodzaju owady zagrażają takim pomieszczeniom na wiele sposobów. Ze względu na potrzebę zachowania higieny konieczne jest zatem stosowanie specjalnych urządzeń i rozwiązań takich jak chociażby lampy owadobójcze.

Rodzaje lamp owadobójczych

Dość często można spotkać się z lampami na owady w restauracjach, hotelach, gabinetach lekarskich czy też w wielu innych pomieszczeniach. Ich stosowanie wynika przede wszystkim z potrzeby zachowania dużego stopnia czystości oraz higieny. Owady natomiast roznoszą nie tylko zanieczyszczenia, ale i choroby, a do tego powodować mogą ukąszenia czy nieprzyjemne dolegliwości u ludzi. To właśnie, dlatego na rynku można spotkać lampy owadobójcze (https://maltec.pl/lampy-owadobojcze/) różnego rodzaju. W uproszczeniu taka lampa jest po prostu wabiącym owady urządzeniem, które je eliminuje. Jednak działanie lamp jest zróżnicowane ze względu na ich właściwości i budowę. To właśnie, dlatego warto wyróżnić rodzaje, a są to:

  • lampy rażące
  • lampy lepowe
  • lampy wiatrakowe

Na czym polega ich działanie

W przypadku lamp owadobójczych rażących działanie opiera się na wykorzystaniu kratki elektrycznej nazywanej rusztem, która znajduje się pod napięciem. Im większe jest napięcie tym lepsza skuteczność lampy, a zakres wynosi tu zazwyczaj od 1500 V do 5000 V. Zabite owady wpadają do specjalnego pojemnika, który znajduje się na dole urządzenia i należy go po prostu regularnie opróżniać. Takie rozwiązanie znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie, a także przemyśle. Często można spotkać się z nim w halach produkcyjnych, magazynach czy sklepach. Kolejnym rodzajem są lampy owadobójcze lepowe, które wykorzystują specjalne wkłady lepowe. To właśnie do nich przyklejają się zwabione owady. Porównać to można do znanych każdemu lepów na muchy. Ta metoda jest najczęściej stosowana w miejscach takich jak pomieszczenia gastronomiczne czy przemysł spożywczy. Dość często można spotkać je w sklepach, kawiarniach czy restauracjach, gdyż pracują one bardzo cicho i unieszkodliwiają owady bezszelestnie. Wielkim atutem takich lamp jest to, że zabite owady nie mogą przez przypadek dostać się do jedzenia.

Ostatnim rodzajem lamp są wiatrakowe, które pojawiły się na rynku całkiem niedawno. Zwabione owady są tutaj zasysane do środka poprzez działanie wiatraka, a następnie lądują w specjalnym pojemniku. Jest to całkiem wygodne rozwiązanie dla sklepów czy restauracji oraz miejsc specjalnych takich jak apteki czy gabinety lekarskie. W zależności od potrzeb warto zakupić odpowiedni rodzaj lampy.