Prawidłowy rozwój dziecka jest dla rodziców bardzo ważny. Wszystkie czynności, które stosuje się już w pierwszych chwilach życia malucha mają bardzo duży wpływ na kolejne etapy prawidłowego rozwoju dziecka. Podobnie jest z dbaniem o jamę ustną naszej pociechy. Jest to szczególne miejsce, które narażone jest na wiele nieprzyjemności. Należy zatem odpowiednio przygotować się do tego, aby właściwie zadbać o to wzrost zdrowych ząbków ukochanego dziecka.

Kiedy należy zacząć dbać o jamę ustną dziecka?

Już podczas ciąży kobieta powinna dbać o właściwą dietę, ponieważ już wtedy u dziecka rozwija się uzębienie. Wszystkie produkty zawierające białko, wapń oraz witaminę D bardzo korzystnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Natomiast słodycze wręcz przeciwnie, należy unikać ich lub zredukować do minimum spożywanie wszelkich słodkości podczas ciąży. Następnie już w pierwszych chwilach życia należy przemywać dziecku dziąsła nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą gazikiem. Gdy dziecku pojawiają się pierwsze ząbki, w pierwszym roku życia można zainteresować się kupnem szczoteczki z bardzo miękkim włoskiem.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Wtedy również należy przemywać ząbki i dziąsła nasączonym gazikiem. Masowanie mlecznych ząbków i bolących dziąseł może być również bardzo dobre dla dziecka. Obecnie są także dostępne specjalne szczoteczki dla dzieci na opuchnięte dziąsła. Na tym etapie życia podczas pojawiania się pierwszych mleczaków, widoczne są również różne guzki, których dokładne wyczyszczenie wymaga użycia szczoteczki.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Obecnie, rynek obfituje w różnego rodzaju szczoteczki dla dzieci. Ciężko jest wybrać spośród nich tą właściwą. Są jednak pewne cechy, które szczoteczka dla najmłodszych powinna posiadać. Jej włoski powinny być miękkie oraz bardzo delikatne. Szczoteczka nie powinna posiadać zaostrzonych krawędzi, ponieważ może to podrażnić jamę ustną dziecka. Główka powinna być zaokrąglona. Rączka szczoteczki powinna posiadać gumowe wypustki, dzięki którym łatwiej można utrzymać ją w rączce. Jej długość może mieć około dwunastu centymetrów, z biegiem czasu można oczywiście zmienić ja na taką, która posiada około piętnastu centymetrów. Główka natomiast może mieć około dwóch centymetrów. Nie może być ona zbyt duża, szczególnie w pierwszych latach, ponieważ powinna ona dotrzeć do wszystkich ząbków oraz zakamarków, żeby prawidłowo je wyczyścić.

Szczoteczka to nie wszystko

Po ukończeniu trzeciego roku życia można również zastosować nić dentystyczną, dzięki której z łatwością można pozbyć się resztek pokarmu, a także usunąć płytkę nazębną. Należy jednak zwrócić uwagę na grubość nici. Zbyt gruba może spowodować krwawienie dziąseł oraz duży ból. Informacje odnośnie grubości nici zawsze zawarte są na opakowaniu, warto więc przy wyborze dowiedzieć się tego. Po opanowaniu przez dziecko mycia zębów można zdecydować się na zakup szczoteczki elektrycznej. Jest ona dużym ułatwieniem, a także jest dla dziecka bardzo atrakcyjna, więc nasza pociecha może chętniej korzystać z takiej szczoteczki niż ze zwykłej.