Od wielu już lat, nieprzerwanie, olej arganowy króluje na sklepowych półkach, zwłaszcza tych z kosmetykami. Jest nieodłącznym elementem kremów, żeli pod prysznic, balsamów, szamponów odżywek … i coraz częściej króluje w naszych kuchniach. Ale co właściwie wiemy o oleju arganowym poza tym, że jest zdrowy?

Płynne złoto Maroka…?

Olej arganowy jest niezwykle trudno dostępnym olejem. Wynika to z faktu, iż otrzymywany jest z drzew arganowych, które rosną wyłącznie w Maroku, a dokładniej w jego południowo- zachodniej części - w dolinie Souss. Ponadto, jedno drzewo to około 30 kilogramów owoców, które wystarczą na wyprodukowanie zaledwie około 1 litra oleju, do czego potrzeba również 8 godzin pracy (tradycyjnie wciąż tłoczony jest metodą ręczną przez marokańskie kobiety). Nie dziwi zatem, że należy do jednego z najdroższych olejów na świecie, nazywanym „płynnym złotem”.

Za co cały świat pokochał olej arganowy?

Marokańczykom olej arganowy, ten tłoczony ręcznie, na zimno, służy już od dawien dawna. Wykorzystują go w kuchni, kosmetyce, a nawet medycynie. A za co „reszta świata” doceniła ten olej? Dokładnie za to samo! Za jego właściwości medyczne, m.in. obniżanie poziomu cholesterolu, poprawę krążenia i wzmocnienie naturalnej odporności, wspomaganie działania układów trawiennego, oddechowego, wzrokowego, słuchowego, itd., co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Ponadto olej arganowy, jako antyoksydant, przeciwdziała starzeniu się skóry, wspomaga jej regenerację, spłyca zmarszczki. Stosowany jest także pomocniczo w leczeniu łupieżu, rozdwojonych końcówek czy ogólnie w poprawie stanu włosów i skóry głowy. W kuchni stanowi idealny dodatek do sałatek, ryb i dziczyzny, i bazę do przygotowywania sosów, ale można go spożywać również samego, w celach zapobiegawczych wszelkim chorobom. Co ważne, nie należy używać go do smażenia.

Na co zwrócić uwagę kupując olej?

Na podróbki! Na rynku jest ich mnóstwo i pomimo, iż posiadają odpowiedni kolor to zupełnie pozbawione są wszystkich właściwości prawdziwego oleju. Dlatego też nie dajmy się nabrać na niską cenę i zaopatrzmy się w olej arganowy w sklepie ze zdrową żywnością. Oryginalne i ekologiczne produkty dostępne są na stronie http://oct-opus.net/pol_m_Nasza-oferta_Oleje-zimnotloczone-tluszcze-roslinne-octy_Olej-arganowy-183.html.