Domowa produkcja wina to nie tylko doskonale rozwijające hobby, ale również perfekcyjne narzędzie do lepszego zaistnienia w swoim najbliższym środowisku. Podanie do uroczystego obiadu samodzielnie uwarzonego przez siebie trunku niesie ze sobą znacznie lepszą perspektywę niż postawienie zwykłej butelki ze sklepowej półki. Produkcja wina to cały proces, który jak każdy trzeba w pewnym momencie zamknąć. Zdecydowanie się zawczasu na odpowiednie korki do wina pozwoli skutecznie wyeliminować ryzyko zepsucia się ciężkiej warzelniczej pracy.

korki do wina

Rodzaje korków.

Korki do wina można podzielić na dwie główne kategorie rodzajowe: są to korki naturalne lub syntetyczne. Dobór odpowiedniego wariantu bezpośrednio przekłada się na stopień zabezpieczenia butelki przed zepsuciem. Jednak sam rodzaj materiału to za mało. Każda z tych opcji dodatkowo dzieli się na osobne kategorie o różnorodnych formach oraz kształtach – stożkowe, walcowe itp.

Korek, korkowi nie jest równy. Fakt, ten bierze się z różnych potrzeb samego robionego trunku, jak i różnorodności butelek, w których się on znajduje. Zjawiskowa butelka wypełniona lekko opalizującym, samodzielnie zrobionym trunkiem i zamknięta ozdobnym korkiem do wina z kolorową główką automatycznie podnosi i tak już wyjątkowe walory trunku.

Korki do wina w zależności od swojego rodzaju – naturalne lub syntetyczne wymagają innych czynności przygotowawczych przed przystąpieniem do zamknięcia butelki i odłożenia jej na lepsze czasy. Syntetyczne warianty można szybko wyparzyć, przez co stają się praktycznie od razu gotowe do użycia. Jest to dobre rozwiązanie, gdy robimy więcej butelek trunku przeznaczonego na przykład, jako podarunki. Korki do wina naturalne wymagają więcej pracy przed przystąpieniem do korkowania butelek.

Jak korkować butelki:

  1. Dokładnie wymyć oraz wysterylizować butelki (w piekarniku lub przepłukać pirosiarczanem potasu).

  2. Korki namoczyć na kilka minut we wrzątku by odpowiednio się odkaziły oraz zmiękczyły, dzięki temu będzie łatwiej je założyć przy pomocy korkownicy do butelek.

  3. Pozostawić trochę luzu (powietrza) w szyjce butelki podczas przelewania wina.

  4. Zakorkowaną butelkę pozostawić w pionie na kilkanaście godzin, tak by korek do wina odpowiednio przylgną do ścian butelki.

  5. Po upływie 2 – 3 dni sprawdzić czy wszystkie korki do wina zachowują swoją szczelność, jeżeli nastąpił przeciek należy niezwłocznie je wymienić.

  6. Dla lepszego efektu korki do wina można ozdobić lakiem lub innymi gustownymi dodatkami, które wzmocnią wizualny prestiż domowego trunku.

Tak podane wino będzie niewątpliwą radością nie tylko dla podniebienia, ale również dla oczu.