Drony przestały być maszynami wyłącznie do użytku wojskowego, o których mogliśmy czytać jedynie w czasopismach poświęconych najnowszym nowinkom technicznym. Zdanie sterowane maszyny stały się dostępne dla wszystkich cywili.

Mówiąc „wszystkich” nie ma u zbytniej przesady, ponieważ ceny najprostszych maszyn o podstawowej budowie zaczynają się już od 100-200 zł. Nie trzeba nawet wychodzić z domu - wystarczy zamówić wybrany model przez internet, a sklep z dronami dostarczy go w kompletnej i gotowej do lotu formie.

sklep z dronami

Czym jest dron

Definicja słownikowa określa je jako bezzałogowe zdalnie sterowane maszyny lub pociski, choć jest to bardzo ogólnikowe podejście. Już na tym poziomie pojawiają się pewne sprzeczności. Niektóre ze zdalnie sterowanych sprzętów nie powinny nosić tej nazwy, np. jeśli nie są zdolne do w pełni zautomatyzowanego lotu po zakodowanej trasie. Czy można zatem rozpoznać drona sugerując się jedynie wyglądem? Nie do końca, ponieważ w tej kwestii nie ma za bardzo ograniczeń. Dotyczy to zarówno rozmiaru jak i kształtu. Można przekonać się o tym samemu przeglądając internet. Każdy sklep z dronami ma w ofercie modele różniące się zupełnie gabarytami i możliwościami. Warto zaznaczyć, że dron może być zupełnie mały (o średnicy kilkunastu centymetrów) lub całkiem spory (o średnicy kilkudziesięciu cm.). Biorąc pod uwagę sam kształt, również jest duża rozpiętość. Niektóre egzemplarze przypominają swoją budową zewnętrzną typowe drony, inne wyglądają jak ptaki, pojazdy z filmów s-f, samoloty lub nie są podobne do niczego.

Nadużywana nazwa

Skoro istnieje tak wiele maszyn latających, które nie są dronami z definicji, dlaczego przyjęło się nazywać dronami wszystkie statki latające? To zwykły odruch, który nie wziął się jednak z niczego. Dużą „odpowiedzialność” za ten stan ponoszą media, które zwykły nazywać tak wszystkie maszyny, ponieważ są przyzwyczajone do używania takiego nazewnictwa w trakcie relacjonowania działań wojskowych. Łatwiej też przemówić innym do wyobraźni używając słowa „dron”, zamiast „maszyna typu UAV” – pierwsze hasło nasuwa na myśl od razu bezzałogowy statek latający, zaś drugie z nich nie przemawia do nikogo, kto nie jest zorientowany w tej tematyce.

Gdzie spotkamy drony

Drony wdarły się w wiele dziedzin życia – pomijając oczywiście kwestię zastosowania do działań wojskowych. Najczęściej efekty ich pracy możemy obserwować w filmie i reklamie. Drony okazały się niezastąpionymi pomocnikami w marketingu. W Stanach Zjednoczonych drony są już na usługach agencji nieruchomości, które wykorzystują je do robienia zdjęć nieruchomości z atrakcyjnej perspektywy.