BurakiNie od dzisiaj wiadomo, że kiszonki mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Nic zatem dziwnego, że mimo, iż nasi zachodni sąsiedzi krzywią się, widząc jak spożywamy „zepsute” ogórki czy kapustę, my od wieków jesteśmy wierni tym kontrowersyjnym produktom. Kiszonki doskonale wpływają na florę bakteryjną jelit, układ krwionośny i nerwowy. Spożywane regularnie pozwolą uniknąć przeziębień. Zawsze zatem warto mieć w lodówce butelkę soku z kiszonych buraków.

Jak przygotować domowy sok z kiszonych buraków?

Sok z kiszonych burakówbardzo łatwo przygotować w warunkach domowych. Nie potrzeba do tego bowiem ani żadnego specjalistycznego sprzętu, ani szczególnych umiejętności. Wystarczy obrać i pokroić buraki w grube plastry, ułożyć je w naczyniu oraz zalać wodą z solą, czosnkiem, liściem laurowym i zielem angielskim. Jako naczynie warto użyć kamionkowej misy, jeżeli jednak takiej nie posiadamy sprawdzi się również zwykły słoik. W ten sposób przygotowane buraki należy nakryć gazą. Warto również docisnąć buraki od góry czymś ciężkim tak, aby ograniczyć dostęp powietrza do warzyw. Dzięki temu będą one dobrze ukiszone a nie zepsute. Należy również pamiętać, iż proces kiszenia będzie trwał około czterech do nawet pięciu dni. Po tym czasie sok można przelać do butelki i przechowywać w lodówce.

Jak przechowywać sok z kiszonych buraków?

Sok z kiszonych buraków można przechowywać z powodzeniem w lodówce nawet przez miesiąc. Można zatem bez obaw przygotować jednorazowo większą porcję, która przez kolejne tygodnie będzie służyła nie tylko do picia, ale również do przygotowywania wielu zdrowych posiłków, takich jak np. chłodnik. Warto jednak powstały sok podzielić na porcje i zamknąć w mniejszych, szczelnych słoikach lub butelkach. Dzięki temu zahamujemy proces kiszenia i zachowamy niepowtarzalny smak świeżo ukiszonego soku. Odpowiednio przygotowany i przechowywany sok z kiszonych buraków doskonale ugasi pragnienie, może być zatem stosowany jako napój każdego dnia. Można go wykorzystać również do wielu potraw przygotowywanych  na zimno i na ciepło. Latem na jego podstawie przyrządzimy pyszny i pożywny chłodnik, zimą natomiast będzie idealną bazą pod barszcz wigilijny. Latem przygotowanie naturalnego i pysznego soku nie będzie dla nikogo problemem. Zimą jednak kiedy dostęp do dobrej jakości warzyw sezonowych może być nieco utrudniony można skorzystać z gotowych, dostępnych w sprzedaży produktów. Bez względu jednak na to czy sok przygotujemy samodzielnie czy kupimy już gotowy jego regularne spożywanie z pewnością pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia.