Posiadając własny dom, właściciel posiada również zazwyczaj ogród, o który należy odpowiednio dbać. Takim obowiązkiem jest z pewnością regularne koszenie trawy. Wykonując taką czynność mamy pewność, że ogród będzie się równie atrakcyjnie prezentować co mieszkanie.

Dobrze znanym urządzeniem, które w szybki i łatwy sposób poradzi sobie z trawą jest kosiarka. Podczas wyboru odpowiedniej należy kierować się kilkoma bardzo ważnymi aspektami.

Jaką kosiarkę wybrać?

Wybór kosiarek w dzisiejszych czasach jest niezwykle szeroki. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na cenę jeśli zależy nam na jak efektywniejszym oszczędzaniu pieniędzy. Wybór kosiarki o niższej cenie oznacza zazwyczaj w praktyce zastosowanie materiałów o nieco niżej trwałości i jakości niż w przypadku kosiarek z wyższej półki cenowej. Jednakże cena nie powinna być głównym wyznacznikiem.

Kupując kosiarkę trzeba wziąć pod uwagę z jaką częstotliwością będzie koszona trawa oraz jaka jest powierzchnia trawnika i jej nierówności. Istotny jest także wybór znanej i dobrej marki. Jednymi z lepszych w tym aspekcie są kosiarki Viking, które charakteryzują się trwałością oraz ogólnym dobrym wykonaniem.

Podział kosiarek

Jakość cięcia trawa jest zależna przede wszystkim od ostrości noży tnących oraz ich zamocowaniu. W tej kwestii wybór pada między kosiarkę bębnową, a rotacyjną. Pierwsza z nich charakteryzuje się głównie równym oraz precyzyjnym cięciem. Pozwalają one na niskie cięcie. Ten rodzaj kosiarki zalecany jest podczas wszelkich prac dekoracyjnych. Jeśli chodzi zaś o kosiarki rotacyjne to sprawdzą się one w przypadku bardziej wyrośniętych i rzadziej koszonych traw.

Kosiarki warto również podzielić na ręczne, spalinowe oraz elektryczne. Kosiarki Viking ręczne charakteryzują się niską ceną oraz brakiem wytwarzania hałasu. Sprawdzą się one jedynie w przypadku równych i niewielkich powierzchni.

Kosiarki Viking z silnikiem elektrycznych w porównaniu do wersji spalinowych charakteryzują się mniejszą ceną, brakiem hałasu oraz brakiem spalin. Należy jednak pamiętać, że im większa odległość od źródła zasilania, tym napięcie się zmniejsza. Nie powinno więc pracować się kosiarką w odległości większej niż 40 m. Kosiarka elektryczna będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku małych i średnich ogrodów.

W kwestii kosiarek spalinowych to ich przeznaczeniem są głównie duże powierzchnie. Zaletą, którą warto podkreślić jest fakt, że nie potrzebują one ciągłego podłączenia do zasilania. Sprawdzą się one również w przypadku koszenia mokrej czy wysokiej trawy.