Większość z nas używając, na co dzień rozmaitych sprzętów multimedialnych najzwyczajniej robi to źle. W efekcie znacznie skracamy ich żywotność niepotrzebnie narażając na ryzyko wystąpienia potencjalnych awarii. Doskonałym przykładem jest powszednie używanie domowych laptopów.

Wielu z nas nie wyobraża sobie wolnego popołudnia bez surfowania w sieci z laptopem położonym na kolanach lub kocu. Mimo, że jest to wygodna pozycja to nasza bateria do laptopa z pewnością nam nie podziękuje. Takiego rodzaju obchodzenie się ze sprzętem sprawia, że znacznie bardziej się on nagrzewa. Kanały wentylacyjne umiejscowione na spodzie maszyny zwyczajnie nie posiadają ujścia, w efekcie gromadzi się nadmiar ciepła, a bateria się przegrzewa.

Pociąga to za sobą przegrzewanie się pozostałych podzespołów co w wielu przypadkach kończy się permanentnym wyeliminowaniem laptopa z obiegu, a użytkownika zmusza do udania się do serwisu lub sklepu po nowy model.

Odpowiednie dbanie o sprzęt powinno stanowić nawyk jednak większość z nas preferuje wygodę. Na szczęście na rynku dostępne są stosunkowo tanie rozwiązania, które pozwalają na jednoczesne przedłużenie żywotności laptopa oraz nierezygnowanie z ulubionej pozycji podczas pracy. Zakupienie wydajnej podstawki chłodzącej podłączanej do portu usb zapewni lepszą cyrkulację powietrza oraz uchroni sprzęt przed przegrzaniem. Bateria do laptopa zyska dzięki temu kilka dodatkowych miesięcy życia, a my skutecznie zmniejszymy ryzyko zarówno potencjalnych awarii jak i nieplanowanych kosztów.