Akordeon jest jednym z ciekawszych instrumentów, i wbrew pozorom coraz więcej młodych osób jest zainteresowanych grą na nim. Efektowne dźwięki, ciekawa technika gry, to wszystko sprawia, że mimo skojarzenia z zamierzchłymi czasami, kiedy akordeon był dużo popularniejszy, nadal sporo ludzi chce na nim grać, chce opanowywać techniki gry. Idealnie byłoby mieć w tym celu profesjonalnego nauczyciela, który cierpliwie poprowadzi przez proces nauki, od początku do muzycznej samodzielności. Jednak tak jak w przypadku każdego innego instrumentu, istotną częścią nauki jest osobista praktyka, ćwiczenia w domu, także poza lekcjami.  W tym celu przydają się dobre podręczniki a jeszcze lepiej – specjalne nuty na akordeon, które zostały przygotowane przez specjalistów, zdających sobie sprawę z wyzwań, z jakimi zmagają się podczas nauki początkujący muzycy.

[caption id="attachment_582" align="alignleft" width="279"]nuty na akordeon Nuty przeznaczone do gry na akordeonie[/caption]

Chociaż w internecie można czasem znaleźć darmowe nuty na akordeon, to jednak nie zawsze można być pewnym tego, że są prawidłowe, że są odpowiednio zapisane, i wreszcie – że będzie się z nich wygodnie korzystać, co podczas gry jest nie mniej ważne. Uproszczone wersje nut znajdujące się w internecie na wczesnych etapach nauki mogą raczej zniechęcać, niż zachęcać do gry. W taki sposób czasem wykruszają się talenty, które w innych warunkach mogłyby rozwinąć się w coś wyjątkowego. Dlatego jeśli poważnie myślimy o nauce gry na akordeonie, warto na początku chociaż trochę zainwestować w jej lekcje i wszystkie akcesoria niezbędne do samodzielnych ćwiczeń.