W przypadku żywienia kotów, podobnie jak psów, podstawową zasadą jest wybieranie takich produktów, które obfitują w dużą zawartość mięsa. Warto zatem kupować karmę dla kota, która będzie zawierać duże jej ilości, ale dodatkowo zostanie wspomagana innymi składnikami, np. w sklepie zoologicznym online http://kiwizoo.pl/kot/karma-dla-kota.
Etykieta każdego towaru jednoznacznie mówi nam, dla jakiego zwierzaka została przeznaczona oraz w jaki sposób należy ją podawać, co niewątpliwie ułatwia ostateczny jej wybór. Umiejętnie czytając zawarte informacje przekonamy się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla potrzeb naszego pupila.
Składnik, który znajduje się na początku listy oznacza, że jest go najwięcej. W przypadku mięsa, zazwyczaj podaje się procentową zawartość, która już na wstępnym etapie może uświadomić kupującego o jakości karmy dla kota. Producenci często stosują różne określenia mięs, np. świeże mięso, mięso, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, suszone mięso, dehydratyzowane mięso, mączka mięsna czy mięso wstępnie trawione enzymami. Im więcej w składzie będzie świeżego mięsa, tym możemy mieć pewność, że wyższej jakości jest dany pokarm.
Zdaniem specjalistów, karma dla kota nie powinna zawierać zbóż. Trudno jednak znaleźć produkt odpowiadający tym potrzebom. Dlatego decydując się na zakup określonego towaru, warto zwrócić uwagę, czy zboże występuje w postaci pełnego ziarna, czy mączki, która jest składnikiem niskiej jakości. Eksperci wychodzą również z założenia, że dla odpowiednio zbilansowanej diety zwierzaka, nie jest potrzebny gluten, czyli białko roślinne, gdyż kot, podobnie jak pies, jest ssakiem mięsożernym. Co innego jednak jest w przypadku warzyw i owoców, które stanowią mile widzianą propozycje. Dobra jakościowo karma dla kota zawierająca marchew, dynię, ziemniaki czy groszek wpływa dobroczynnie na wartość odżywczą serwowanego pokarmu, co przejawia się dobrą kondycją naszego pupila.
Równie ważnym składnikiem jest tauryna, będąca aminokwasem naturalnie występującym w mięsie. W odpowiednio zbilansowanej diecie kota powinna się pojawiać, zwłaszcza że organizm nie posiada umiejętności samodzielnego jego wytwarzania.