Podstawowym elementem wędki jest na pewno kołowrotek, pomimo tego, że tak na dobrą sprawę jest dodatkiem do wędziska. I też nie jest dodatkiem do końca niezbędnym, ponieważ choćby w takich wędkach, jak te służące do tak zwanego połowu „bat” nie korzysta się zazwyczaj z kołowrotka. Natomiast pozostałe typy wędek posiadają kołowrotki, choć tutaj jego rozmiar i rodzaj zależne są od konkretnej wędki.

Rozróżniamy między innymi kołowrotki muchowe. Jak sama nazwa wskazuje są one elementem wędki muchowej. Czyli takiej, na którą to się łowi przy wykorzystaniu różnego rodzaju owadów, ale nie prawdziwych, a sztucznych, doskonale imitujących te małe stworzonka. Kołowrotek przy wędce muchowej, zwanej też muchówką to przede wszystkim element z ruchomą szpulą. Mamy tutaj wiele takich urządzeń określonych marek, specjalizujących się w produkcji akcesoriów do wędek. Wyróżnić tu możemy takie firmy, jak Okuma, Konger, czy choćby Team Dragon. Niektóre spośród nich prezentują się niezwykle okazale.

kołowrotki muchowe

To co je cechuje to materiały z jakich to taka konstrukcja została wykonana. Mówimy tutaj przeważnie o sztywnym graficie, który to jest wzmacniany tytanem. Obecnie do każdego praktycznie elementu wędki korzysta się z bardzo dobrych materiałów, co w jeszcze starszych modelach nie miało miejsca. Kołowrotek muchowy jest oczywiście wspomagany przez hamulec tarczowy. Kołowrotki tego typu wykonane są ze stali nierdzewnej, a to co zasługuje na uwagę to na pewno ich niewielka masa.

Dobre kołowrotki powinny idealnie wyważyć wędkę, być przy tym elementem szczelnym, płynnie pracującym. I te muchowe właśnie są doskonałymi i uniwersalnymi kołowrotkami, świetnie sprawdzającymi się przy najbardziej zaawansowanych technikach łowienia, często nawet tak dużych ryb, jak szczupaki. Co do wspomnianych szpul to mówimy tutaj o elementach kasetowych. Mamy tutaj często możliwość nabycia szpul, które to posiadają specjalne oznaczenia ułatwiające odpowiednią regulację. Nie rzadko też mówimy tutaj o możliwości wymiany szpuli w tych kołowrotkach. Niektóre spośród kołowrotków muchowych wykonane są też z aluminium. Zaletą jest tu także to, że zazwyczaj mówimy o asortymencie przeznaczonym tak dla praworęcznych osób, jak i tak zwanych mańkutów, a zatem osób leworęcznych. Profesjonalne wędki muchowe nie należą do sprzętu taniego i podobnie jest z kołowrotkami muchowymi, jeżeli tylko zależy nam na wysokiej klasy konstrukcji, to trzeba tu wyłożyć za ów kołowrotek przynajmniej około 500 złotych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku kołowrotków muchowych możemy też trafić na egzemplarze znacznie tańsze.