Tematyka klejów do tworzyw to niezwykle rozbudowana dziedzina, w której można znaleźć wiele faktów i równie tyle mitów. Popularne kleje „do wszystkiego” atakują nas ze wszystkich mediów reklamowych, a ich skuteczność pozostaje raz lepsza raz gorsza. W tym artykule chcieliśmy zająć się specyfikiem, jakim jest klej cyjanoakrylowy, czyli jeden z najpowszechniej wykorzystywanych klejów w przemyśle ciężkim.
Najmocniejszy klej na świecie
Kleje cyjanoakrylowe sprzedaje się najczęściej w małych tubkach, lecz to tylko złudny minimalizm. W rzeczywistości to niezwykle mocne preparaty, które są w stanie tworzyć łączenia odporne na uderzenia, odzieranie, wilgoć itp. Jako ciekawostkę możemy dodać, że rekord świata w wytrzymałości należy właśnie do kleju cyjanoakrylowego. Pewnego razu w niemieckim Aachen, przeprowadzono próbę, w której za jego pomocą przez godzinę utrzymano 8 tonowy wózek widłowy. Warto zaznaczyć, że był on przyczepiony tylko do cylindra o średnicy 7 cm. Taki eksperyment z pewnością robi wrażenie, aczkolwiek trzeba wiedzieć, że kleje cyjanoakrylowe powszechnie wykorzystuje się w codziennych zastosowaniach fabrycznych i domowych. Klienci doceniają działanie kleju cyjanokrylowego, ponieważ przy wykorzystaniu zaledwie kilku kropel można uzyskać bardzo mocne i trwałe połączenia.
Jak działa klej?
Kleje cyjanakrylowe są substancjami jednoskładnikowymi. Oznacza to, że powstały na bazie metylu, etylu i alkoksy. Są to preparaty szybkowiążące, które stosuje się do łączenia par materiałowych z metalu, gumy, drewna, ceramiki, tworzyw sztucznych. Warto zaznaczyć, że kleju cyjanoakrylowego można używać także w przypadku materiałów trudnosklejalnych tj. np. teflon czy polifiny. Polimeryzacja w tym przypadku odbywa się w oparciu o działanie wilgoci występującej w powietrzu. Kleje cyjanoakrylowe zasychają w mgnieniu oka, dlatego czasem nazywa się je klejami kilkusekundowymi. Jeśli chodzi o odporność temperaturową, to mieści się ona w granicach od m -55 do +95 stopni Celsiusa i jest uzależniona od typu kleju cyjanoakrylowego (dodatkowo dodając do składu specjalny stabilizator, można obniżyć i podwyższyć tę granicę).
Co można łączyć za jego pomocą?
Klejami cyjanoakrylowymi najczęściej łączy się stal, aluminium, tworzywa sztuczne tj. polistyrol, PMMA, ABS, PCV, a z wykorzystaniem specjalnego podkładu może być to także polietylen i elastomerach. Warto dodać, że klej cyjanoakrylowy nadaje się również do klejenia skóry i drewna. To preparat o bardzo szerokim zastosowaniu, które może być wykorzystanie zarówno w przemyśle ciężkim i fabrycznym, jak i warunkach domowych w celu małych napraw. Warto mieć go na półce, ponieważ jesteśmy przekonani, że w końcu nadejdzie czas, w którym okaże się przydatny.