Gdy ma się pod swoją opieką zwierzę, niezależnie czy jest to kot, pies, papużka czy mysz, trzeba o nie odpowiednio dbać. Wybór karmy to sprawa absolutnie priorytetowa. Choć obecnie na ryku wybór jest ogromny, nie każde kupione w sklepie pożywienie będzie odpowiednie dla naszego zwierzaka.

Na przykład pokarm dla ptaków powinien być przede wszystkim odpowiednio zbilansowany, ponieważ ptaki mają szczególne zapotrzebowanie na wybrane składniki. Ponadto taka karma powinna być łatwa do połknięcia dla konkretnego gatunku. Warto też pamiętać, że każdy ptak ma inne potrzeby, dlatego karma powinna być odpowiednio dobrana – warto, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, zapoznać się z opiniami ekspertów i zapytać sprzedawców w sklepach zoologicznych.

pokarm dla ptakówPapugi

Jeśli chodzi o ptaki hodowane w warunkach domowych, zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce są papugi. Najczęściej te afrykańskie, czyli papugi szare, kongo i czerwonobrzuche. W sklepach można znaleźć pokarm dla ptaków specjalnie dopasowany do potrzeb właśnie papug afrykańskich, ale tylko tych konkretnych! Oznacza to, że tylko wymienione przez producenta gatunki mogą spożywać taką karmę i zapewni im ona wszystkie niezbędne składniki mineralne oraz witaminy. Warto wiedzieć, że nie każdy pokarm dla ptaków nadaje się dla wszystkich ptaków. To oczywiście wiedza podstawowa, ale nie można o tym zapominać.

Dokarmianie ptaków dzikich

Dokarmianie ptaków, szczególnie zimą, to coś, co robi wielu z nas. Jednak zanim zaczniemy wysypywać co popadnie przez okno, warto zapoznać się z tematem, ponieważ żyjące w Polsce ptactwo ma określone zapotrzebowanie, dlatego chleb czy resztki z obiadu to nie jest odpowiedni wybór. Warto udać się do sklepu zoologicznego, gdzie możemy znaleźć pokarmy dla ptaków dzikich – zawierające odpowiednie zboża i wszystkie niezbędne składniki. Dopiero takim pokarmem możemy karmić dzikie ptactwo, które gromadzi się pod naszymi oknami. Trzeba to robić odpowiedzialnie, ponieważ zła dieta może być dla nich niekiedy zabójcza.